Newsletter No. 321

16 第321期 2008年8月19日 No. 321 19 August 2008 新任校董 New Council Member 陈志辉教授获逸夫书院院务委员会推选,继侯杰泰教授出任大学 校董,任期三年,由2008年8月1日起生效。 Prof. Andrew C.F. Chan has been elected by the Assembly of Fellows of Shaw College as a member of the Council for a period of three years from 1 August 2008, succeeding Prof. Hau Kit-tai. 新任副校长 New Pro-Vice-Chancellor 许敬文教授获委任为大学副校长,任期两年,由2009年1月1日起生效。 Prof. Michael K.M. Hui has been appointed as Pro-Vice-Chancellor for a period of two years from 1 January 2009. 续任副校长 Reappointment of Pro-Vice-Chancellor 郑振耀教授再度获委任为大学副校长,任期两年,由2008年10月1日起生效。 Prof. Jack C.Y. Cheng has been reappointed as Pro-Vice-Chancellor of the University for a period of two years from 1 October 2008. 新任协理副校长 New Associate Pro-Vice-Chancellor 自动化与计算机辅助工程学讲座教授兼校长助理(内地事务)徐 扬生教授,获委以兼任方式为协理副校长,任期三年,由2008年 8月1日起生效。 Prof. Xu Yangsheng, Professor of Automation and Computer-Aided Engineering and concurrently Assistant to the Vice-Chancellor (Mainland Affairs), has been appointed as Associate Pro-Vice- Chancellor on a concurrent basis for a period of three years from 1 August 2008. 新任书院院长 New College Master 中大外科讲座教授刘允怡教授获委任为和声书院候任院长,由 2008年6月25日起生效。刘教授为中国科学院院士及国际知名肝胆 胰外科专家。 Prof. Lau Wan-yee Joseph, Professor of Surgery, has been appointed as master-designate of Lee Woo Sing College from 25 June 2008. He is a world-renowned expert on hepato-pancreato-biliary surgery and an academician of the Chinese Academy of Sciences. 续任书院院长 Reappointment of College Head 历史学讲座教授梁元生教授再度获委任为崇基学院院长,任期三年,由2008年8月1日起生 效。 Prof. Leung Yuen-sang, Professor of History, has been reappointed as head of Chung Chi College for three years from 1 August 2008. 新任学院院长 New Faculty Deans 法律学院李福善法律学讲座教授兼学院主任Prof. Mike McConville 获委任为法律学院首任院长,任期三年,由2008年8月1日起生效。 Prof. Mike McConville, Simon F. S. Li Professor of Law, has been appointed as the first dean of the Faculty of Law for a period of three years from 1 August 2008 会计学讲座教授黄德尊教授获委任为工商管理学院院长,由 2008年8月1日起生效。 Prof. Wong Tak-jun, Professor of Accountancy, has been appointed as the dean of the Faculty of Business Administration from 1 August 2008. 续任学院院长 Reappointment of Faculty Dean 李少南教授再度获委任为社会科学院院长,由2008年8月1日起生效。 Prof. Paul S.N. Lee has been reappointed as the dean of the Faculty of Social Science from 1 August 2008. 教务长 Registrar 教务处处长吴树培先生,获委以兼任方式出任大学教务长,任期由 2008年8月1日起至2010年3月25日。 Mr. Eric S.P. Ng, director of Registry Services, has been appointed as Registrar of the University concurrently with his appointment as director of Registry Services for the period from 1 August 2008 to 25 March 2010. 荣休讲座教授 Emeritus Professor 辛世文教授获颁生物学荣休讲座教授名衔,由2008年8月1日起生 效。 Prof. Samuel. S.M. Sun has been awarded the title of Emeritus Professor of Biology with effect from 1 August 2008. 郭克伦教授获颁医学荣休讲座教授名衔,由2008年8月1日起生效。 Prof. Clive Stewart Cockram has been awarded the title of Emeritus Professor of Medicine with effect from 1 August 2008. 新任讲座教授 Professorial Appointments 大学委任赵国屏教授为微生物学讲座教授,由2008年6月27日起 生效。 赵教授于1982年获复旦大学微生物学学士,1990年获美国普度大 学生物化学博士,2005年当选为中国科学院院士。 赵教授为复旦大学生命科学学院微生物与微生物工程系教授及系 主任、国家人类基因组南方研究中心执行主任,以及中国科学院上 海生命科学研究院植物生理生态研究所学术委员会主席。 Prof. Zhao Guoping has been appointed Professor of Microbiology with effect from 27 June 2008. Prof. Zhao received his BSc from Fudan University in 1982 and his PhD from Purdue University in1990. He was elected academician of the Chinese Academy of Sciences in 2005. Prof. Zhao has served as professor and director of Department of Microbiology and Microbial Engineering, School of Life Science, Fudan University; executive director of Chinese National Human Genome Center at Shanghai, and chairman of the Academic Committee, Institute of Plant Physiology and Ecology, Shanghai Institutes for Biological Sciences, Chinese Academy of Sciences. 大学委任梁其姿教授为历史学讲座教授,由2008年8月1日起生效。 梁教授于1975年获香港大学文学士,并在1980年于法国Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales 取得历史学哲学博士学位。 她曾于台湾清华大学及台湾大学任教,加入中大前为中央研究院历 史语言研究所研究员,以及蒋经国基金国际学术交流基金会副执行 长。 Prof. Leung Ki-che Angela has been appointed Professor of History with effect from 1 August 2008. Prof. Leung received her BA from the University of Hong Kong in 1975 and then obtained her PhD in History from Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales in 1980. Prof. Leung had taught at National Tsing-Hua University and National Taiwan University. She served as research fellow, Institute of History and Philology, Academia Sinica and vice- president of the Chiang Ching-kuo Foundation for International Scholarly Exchange before joining CUHK. 1. 本刊每月出版两期,农历新年和暑期停刊。截稿日期 载于本刊网页 (www.cuhk.edu.hk/iso/newslter/) 。 2. 来稿请寄沙田香港中文大学资讯处《中大通讯》编辑部 (电话 2609 8681/2609 8589,传真 2603 6864,电邮 iso@cuhk.edu.hk) 。 3. 编辑有权删改及决定是否刊登来稿。 香港中文大学资讯处出版 1. The CUHK Newsletter is published on a fortnightly basis except during the Chinese New Year and the summer vacation. Deadlines for contributions can be found at www.cuhk.edu.hk/iso/newslter/ . 2. All contributions should be sent to the Editor, CUHK Newsletter, Information Services Office, The Chinese University of Hong Kong (tel. 2609 8681 / 2609 8589; fax. 2603 6864; e-mail iso@cuhk.edu.hk) . 3. The Editor reserves the right to decline contributions and to edit all articles. Published by the Information Services Office, CUHK

RkJQdWJsaXNoZXIy NDE2NjYz